
Tvrdá voda používaná pro praní často vede ke vzniku škodlivého vodního kamene.Velké množství usazeniny a její neustálé hromadění může trvale poškodit pračku.Právě proto je nutné jednou za čas odstranit vodní kámen.Spotřebič Vám pak bude sloužit po dlouhou dobu.
Tvrdá voda způsobuje, že se vodní kámen objevuje často a je velmi obtížně odstranitelný. Pokud máte co do činění s měkkou vodou, škodlivá usazenina se může také objevit, je ale mnohem snadněji odstranitelná. Vyplatí se zkontrolovat tvrdost vody, kterou používáte. Pak budete vědět, jak silný vodní kámen se může usazovat ve Vašich spotřebičích. Systematické odstraňování vodního kamene z pračky je základem pro správné využívání spotřebiče.
V kterých místech se usazuje vodní kámen
Vznik vodního kamene v pračce má souvislost především s praním ve vysokých teplotách. Jelikož se obvykle pere právě v nich, je jasné, že dříve nebo později se ve spotřebiči objeví vodní kámen. Pračka má mnoho prvků, které přicházejí do styku s vodou, takže každý z nich je vystaven riziku vznikání nežádoucí usazeniny. Nejvyšší teploty se vyskytují na topném tělese a právě na něm se usazuje nejvíce vodního kamene. Usazenina se kromě toho může objevit na filtru, na bubnu nebo dokonce na gumové přírubě u dvířek pračky.
Prostředky určené pro likvidaci vodního kamene
Existuje mnoho způsobů jak odstranit z pračky vodní kámen. Jedním z nich je použití speciálních přípravků určených pro tento účel. Nabídka výrobků tohoto typu je velmi bohatá, proto lze úspěšně najít prostředek, který bude účinný a splní všechna očekávání uživatelů. Tyto přípravky jsou dostupné v různých podobách - tekuté, práškové, gelové. Působí velmi rychle, takže pokud kámen není velmi odolný, stačí už jedna aplikace. Je ale velmi důležité pamatovat na to, abychom po použití přípravku velmi důkladně vyčistili pračku. Pro tento účel je nejlepší nastavit dva nebo tři prací cykly, které účinně odstraní případné zbytyk přípravku a kamene.
Domácí způsoby
Existují také domácí způsoby pro odstraňování vodního kamene. Lze zde použít především kyselinu citronovou a ocet. Výsledky sice nejsou tak rychlé, jako při použití chemických detergentů, ale přesto jsou velmi uspokojivé. Odstraňování kamene s pomocí kyseliny citronové vypadá následovně: nejprve nasypte balení kyseliny citronové do bubnu pračky, může to být balík 0,5 kg. Pokud ji nechcete sypat do bubnu, pak ji můžete úspěšně nasypat do šuplíku na detergenty. Následně spusťte prací cyklus. Pozor – musí to být praní s vysokou teplotou, až 90 stupňů. Po takovém praní nastavte další, už bez žádného přípravku, aby se pračka dobře propláchla. Lze také použít ocet. Postupujte podobně jako s kyselinou citronovou. Nalijte ocet do bubnu a nastavte prací program s teplotou minimálně 40 stupňů. Po ukončení cyklu nastavte další praní bez detergentů pro vypláchnutí pračky.
Prevence je velmi důležitá
Když se už úspěšně zbavíte vodního kamene z Vaší pračky, postarejte se také o to, aby se příště neobjevil tak rychle. Pokud toho chcete dosáhnout, přidávejte ke každému praní aviváž. Dokonce i v případě, že se vodní kámen neusazuje příliš intenzivně, je důležité jednou za čas provést jeho odstranění. Díky tomu udržíte pračku ve vhodném stavu a zajistíte její dlouhodobou funkčnost.
Z dobré pračky lze snadněji odstranit vodní kámen
Vodní kámen je třeba odstraňovat z každé pračky – i z té nejmodernější. Je ale nutné vědět, že péče o ty nejnovější modely je mnohem snadnější. Jedním z takových neobyčejně atraktivních modelů praček je 0KFWM 642103 z nabídky KERNAU. Její konstrukce umožňuje účinně vyčistit i ta nejhlubší místa. Pračka je vybavena řadou pohodlných programů a skvěle se osvědčí jak v domě, tak v bytě.