
Zmywarka to urządzenie, które często się przydaje. Jednak jak o każdy sprzęt AGD musimy również o nią zadbać, by długo mogła nam służyć. Ważna jest zarówno regularna pielęgnacja jej zewnętrznej części, jak i wnętrza urządzenia. Zbiera się w nim bowiem kamień, osady i brud z naczyń. Jak umyć zmywarkę, by dalej mogła myć naczynia za nas?
Nie używana też się brudzi!
Choć wydawać by się mogło, że zmywarka przecież co chwilę myje naczynia za pomocą detergentów i sama nie powinna się brudzić, to jest zgoła inaczej. Nie wkładamy do niej przecież czystych talerzy czy sztućców. Resztki jedzenia, tłuszcz i różne substancje znajdują się w jej wnętrzu, ponieważ są zmywane z naczyń. Środki myjące także pozostawiają w niej swoje osady np.: gdy nie do końca dostaną wypłukane czy rozpuszczone. Tym samym nasza zmywarka jest narażona na zabrudzenia, kamień i osady bardziej niż nam się zdaje. Należy ją jednak uruchamiać przynajmniej raz w tygodniu, by zapobiec powstawaniu pleśni i zepsutego jedzenia, które osadzi się na filtrze. Obalamy więc tym samym mit, że to, co nieużywane posłuży nam na dłużej. Zmywarka do naczyń musi być włączana regularnie. Nie czekajmy aż zapełni się całkowicie, wiele z urządzeń ma program pracy na połowę wsadu. Dzięki niemu możemy uruchamiać ją co tydzień, nawet przy małej ilości naczyń.
Czyszczenie zmywarki - jak często?
Tak samo, jak regularnie trzeba zmywarkę uruchamiać, należy pamiętać o czyszczeniu jej wnętrza. Średnio wystarczy raz na trzy miesiące zajrzeć do naszego urządzenia. Czyścimy w zmywarce głównie filtry oraz dyszę. Wyjmujemy je z jej wnętrza (w tym celu najlepiej zajrzeć do instrukcji obsługi urządzenia) i myjemy płynem do naczyń za pomocą gąbeczki. Możemy użyć do tego szczotki, która szybciej usunie kamień oraz brud lub wykałaczek do odetkania zapchanych jedzeniem otworów. Wyczyszczone części wkładamy uważnie z powrotem do urządzenia. Musimy dokładnie umieścić je w tym samym miejscu! Potem zostaje nam tylko wyczyścić obudowę zmywarki, szczególnie drzwi, na których lubi zbierać się osad. Na koniec warto sprawdzić czystość uszczelek i trudno dostępnych miejsc w środku zmywarki. Przy ich czyszczeniu pomocna będzie szczoteczka do zębów. Niektóre zmywarki posiadają również filtry samoczyszczące. Resztki jedzenia są z nich wymywane za pomocą wody. Nie eliminują one jednak problemu kamienia i osadów.
Jak wyczyścić zmywarkę domowym sposobem?
Czyszczenie zmywarki octem i sodą to jeden z domowych sposobów, który najczęściej jest stosowany w domach. Polega on na wsypaniu do pojemnika na tabletkę lub proszek, znajdującego się w każdym urządzeniu całego opakowania sody oczyszczonej, a na dno zmywarki nalania szklanki octu. Obydwa składniki posiadamy zazwyczaj w domu, więc w każdej chwili możemy takie czyszczenie wykonać. Następnie nastawiamy tak przygotowaną zmywarkę na najcieplejsze i najdłuższe mycie. Cała praca zostanie wykonana za nas. Ocet w połączeniu z sodą i wysoką temperaturą zdezynfekuje wnętrze urządzenia, usunie tłuszcz i rozpuści resztki jedzenia. Ponadto to sprawdzony sposób na to jak odkamienić zmywarkę. Urządzenie będzie dzięki niemu czyste i lśniące. Ocet bowiem dodatkowo nabłyszcza powierzchnię. Dla uzyskania idealnie czystego wnętrza zmywarki używany jest również wybielacz czy sok z cytryny. Po pierwszym z nich należy jednak włączyć dodatkowe mycie, bez detergentów, by wypłukać resztki preparatu z wnętrza urządzenia.
Środki chemiczne do czyszczenia zmywarek
Na rynku jest wiele środków czystości przeznaczonych specjalnie do zmywarek. Są to płyny czy proszki o specjalnym składzie. Usuwają one osady, kamień, brud i resztki jedzenia za nas.